بهترین مانیتور برای طراح

بهترین مانیتور برای طراح

سیاوش خردمند سیاوش خردمند نوع: پرسش 1396/8/11

بهترین مانیتور برای طراح چه مانیتوری هست؟

چه ویژگیهایی باید داشته باشه

بهتره lcd باشه یا led

دیدگاه‌ها
مهمان رادوو مهمان رادوو

سؤال خیلی  دقیقی نپرسیدین طراح چی ؟ طراح داریم که تو زمینه چاپ کار میکنه و همین مانیتور‌های معمولی موجود براش کفایت می‌کنه چون در بحث چاپ هر چه قدر هم که مانیتور شما کالیبره باشه و به قول بعضیا حرفه ای باشه بازم شما رنگی رو که در مانیتور می‌بینید تو چاپ نمی‌بینید و باید تونالیته رنگ مانیتورتون دستتون بیاد و بعد از کلی چاپ زدن و تجربه کسب کردن متوجه میشین که باید چجوری رنگ‌ها رو مدیریت کنین و حالا بحث‌های حرفه ای‌تری داره که این جا جاش نیست. 

طراح داریم که تو زمینه وب و اپلیکیشن و ... کار میکنه ، اگه بخوام دقیق‌تر بگم اون چیزی رو که طراحی می‌کنه چاپ نمی‌شه و قرار طرح نهایی در یک مانیتور دیده بشه حالا اون مانیتور می‌تونه گوشی شما باشه یا لب تاپ یا تلویزیون و ... که خب به نظر من مانیتور مورد استفاده این دسته از طراحان باید بهتر و حرفه ای‌تر از دسته قبل انتخاب بشه از لحاظ سایز و رزولوشن که خب هر چه قدر پیش میریم یک سری استاندارد‌ها اضافه میشن و یک سری حذف مثلا قبلا مانیتور‌ها نهایت با رزولوشن HD بودن و از لحاظ سایز و شکل مربعی ،اما الان مانیتور‌ها مستطیل شکل یا بهتر بگم Landscape شدن و حداقل رزولوشن اونها full Hd شده چه در لب تاپ‌ها و چه در PC اما این رزولوشن به نظر من برای کارهای طراحی یه حداقل هستش و اگر مشکل هزینه ندارین بهتر که مانیتور هایی با رزولوشن بالا‌تر رو انتخاب کنین البته بهتره قبلش یه شناخت نسبی از مفهوم 

Resolution داشته باشین اون وقت بهتر می‌تونین تصمیم بگیرین در مورد تکنولوژی‌های ساخت مانیتور تا جایی که من می‌دونم بهتره از مانیتور‌های استفاده بشه که عمق رنگ خوبی داشته باشند و رنگ‌ها رو هر چه طبیعی‌تر نشون بدن ، زاویه دیدی در حد IPS داشته باشن که معمولا در مشخصات اون محصول ذکر میشه ، نکته مهم دیگه اینه که هر چه قدر مانیتور رنگ‌ها رو شفاف‌تر و زنده‌تر نشون بده بهتره مانیتور هایی که براق هستند و مات نیستند در  این مورد بهترند اما امروزه اکثر مانیتور‌ها مات شدند و اگه بخواین یه مانیتور براق گیر بیارین معمولا مدل‌های کمی وجود داره و قیمتشون هم بالاتره ، پنل مات مانیتور‌ها باعث میشه که در محیط‌های پر نوری که نور مستقیما به مانیتور تابیده میشه ، این نور بازتاب نشه  اما مانیتور‌های براق این نور رو بازتاب میدن و برای کار کردن در محیط هایی باز و جاهایی که نور مستقیما به مانیتور می‌تابه مناسب نیستند ولی در عوض نسبت به مانیتور‌های مات رنگ‌ها رو زنده‌تر و شفاف‌تر و شارپ‌تر نشون می‌دن اما مانیتور‌های مات رنگ‌ها رو کمی مرده و رنگ پریده نشون میدن (خیلی کم) البته این مورد به نظر من زیاد مهم نیست مگه این که شما یه حرفه ای باشین که خوب طبیعتا نیاز به ابزار حرفه ای هم دارین . 

در مورد LED یا LCD بودن مانیتور هم باید بگم که داریم به سمت LED پیش می‌ریم و اگه می‌خواین لب تاپ بگیرین معمولا بخاطر مصرف کم تر LED بهتره و بیشتر لب تاپ‌ها هم LED هستند. و کلا به نظر من LED بهتره چون رنگ‌ها رو بهتر و شفاف‌تر نشون میده و مانیتور‌های موجود هم بیشتر LED هستن .

در مورد بقیه طراح‌های حرفه ای و کسایی که و به صورت حرفه ای تو حوزه‌ی Color Correction و Color Grading و ... کار می‌کنن یا کسایی که تو زمینه فیلم و ویرایش فیلم کار می‌کنن که دیگه مبحث خیلی تخصصی میشه و باید هزینه‌های زیادی بابت خرید مانیتور پرداخت کنن . در کل بهتره که شما قبل از خرید، مانیتور رو از نزدیک ببینین و یه کم باهاش کار کنین و بخصوص بین مدل‌های مختلف مقایسه کنین تا بهترین انتخاب رو داشته باشین ، مورد مهمه دیگه این که سعی کنین بین مانیتور که خروجی محسوب میشه و کارت گرافیک تون تناسب برقرار باشه یعنی اینکه اگر از کارت گرافیک خوبی استفاده نمی‌کنین خرید یه مانیتور سطح بالا مسخره به نظر می‌رسه چون این مانیتور قراره چیزی رو به شما نشون بده که کارت گرافیک براش می‌فرسته .

امیدوارم نظرم براتون مفید بوده باشه 

 

حسین تابان حسین تابان

به نظر من مانیتور مناسب برای طراح عریض هست رزولوشن بالا داره و عمق رنگ زیادی داره. البته زیاد تخصصی نیست جوابم میدونم. حتما دوستان جواب بهتری هم دارند

CMPin

برای درج دیدگاه وارد شوید