دی‌ان‌ان چیست؟ بهترین مدیریت محتوا برای توسعه‌دهندگان یا مشتری!؟


دی‌ان‌ان چیست؟ بهترین مدیریت محتوا برای توسعه‌دهندگان یا مشتری!؟

دی‌ان‌ان که قبلا با نام DotNetNuke شناخته می‌شد، یک سیستم مدیریت محتوا کد باز است که با ویژگی‌های منحصر به فرد خود و مقیاس پذیری بالا تبدیل به یکی از بهترین‌های مدیریت محتوا شده است. در ادامه مطلب شما را با دنیای دی‌ان‌ان آشنا خواهیم ساخت (اولین گام برای تبدیل شدن به یک طراح وب)


پیدایش دی‌ان‌ان:

در ژانویه ۲۰۰۲ مایکروسافت محصولی را عرضه کرد که یک نمونه از StarterKitهای کنونی بود و پرتال IBusSpy نام داشت. این بسته‌ها نمونه‌های کامل اما ساده‌ از یک برنامه بوده و هدف از ارائه آن کمک به برنامه‌نویسان جهت توسعه پروژه‌های شخصی خود بوده‌ است.

در دسامبر ۲۰۰۲ شاون واکر که یکی از اعضای PMIS بود، یک نسخه ویرایش شده از پرتال IBuySpy را به زبان VB.NET انتشار داد که توسط یک لینک در انجمن ASP.NET مایکروسافت ارسال شده بود و شامل امکانات متنوع تری نسبت به نسخه اصلی بود که مهترین آن ویژگی امکان ایجاد بیش از یک پرتال با بهره گیری از یک پایگاه داده بوده‌است.

طی گذشت یک هفته بعد از انتشار اولین نسخه این برنامه منتشر شد. که با استقبال بی نظیر توسعه دهندگان روبرو شد و هزاران نفر از برنامه نویسان این کد را دانلود نمودند. بعد از انتشار چند نسخه از این برنامه، نام برنامه به Dotnetnuke تغییر پیدا نمود. این نام برای این انتخاب شد که نمایش دهنده دو اصل مبتنی بودن این برنامه بر زبان DOTNET و پیروی از اصول و شرایط Nuke (سیستم‌های مدیریت محتوای کد باز) باشد.

در حال حاضر Dotnetnuke به عنوان یک پروژه کد باز به کمک یک تیم اختصاصی، گروه‌های حمایت کننده، بیش از 600٫000 هزار کاربر عضو و حمایت شرکت ماکروسافت مشغول فعالیت می‌باشد.

معماری دی‌ان‌ان:

در معماری پلت‌فرم دی‌ان‌ان، یک یا چند وب‌سایت در بالاترین سطح نرم‌افزار قابل ایجاد می‌باشد. هر سایت خود شامل چندین صفحه و هر صفحه شامل چندین برنامه کوچک (مثلا بلاگ) می‌باشد. این برنامه‌های کوچک که در اصطلاح ماژول نامیده می‌شوند ممکن است در چند صفحه از یک سایت یا سایت‌های دیگر استفاده شوند. بنابراین با یک بار نصب پلت‌فرم دی‌ان‌ان می‌توان به بی‌نهایت سایت با تعداد صفحات نامحدود و ماژول‌های درون آن ایجاد نمود.
دی‌ان‌ان به زبان برنامه‌نویسی #C و تحت چارچوب دات‌نت مایکروسافت نوشته شده است. بانک اطلاعاتی پیش‌فرض دی‌ان‌ان Microsoft SQL Server می‌باشد اگرچه قابلیت اتصال به سایر بانک‌های اطلاعاتی را دارد. پلت‌فرم دی‌ان‌ان بر روی وب استک مایکروسافت و در سرور شخصی یا سیستم ابری قابل اجرا می‌باشد.

بهترین مدیریت محتوا برای توسعه‌دهندگان یا مشتری!؟

یکی از مسائلی که در دی‌ان‌ان مطرح است پیچیدگی ماژول‌های بزرگ آن است که امکان تغییر در آنها به سادگی مقدور نیست که البته این مسئله به دلیل سبک طراحی این ماژول‌ها برای حق کپی‌رایت است.

حال این مسئله باعث این چالش می‌شود که تغییرات درخواستی مشتری برای استفاده از یک ماژول به چه شکلی قابل اجرا خواهد بود، در بیشتر مواقع مجبور به زیر پا گذاشتن استاندارد‌ها برای انجام این تغیرات خواهید بود.

حال آیا دات‌نت‌نیوک بهترین