شروع برنامه نویسی; انتخاب بهترین زبان مناسب برای من


شروع برنامه نویسی; انتخاب بهترین زبان مناسب برای من

اولین گام برای شروع برنامه‌نویسی انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی است، گرچه ما معتقدیم برنامه نویسی دانش پیدا کردن حل مسئله است اما به هر حال همیشه شروع یک حرفه لازم به شناخت ابزار است. با رادوو همراه باشید تا باهم این ابزارها را مرور کنیم..


در مطلبی با که با عنوان برنامه نویسی؛ حقوق، جایگاه و بازارکار یک برنامه نویس، حال و آینده در رادوو منتشر شد با بازارکار این حرفه آشنا شدیم. حال در این مطلب به بررسی انواع زبان‌های برنامه‌نویسی و ویژگی‌های آنها می‌پردازیم.

در هنگام شروع یادگیری برنامه‌نویسی همیشه سوالات متفاوتی مطرح است که برخی از آنها در زیر آورده شده:

بهترین و قویترین زبان برنامه‌نویسی چیست؟

بازارکار کدام زبان بهتر است؟

چقدر زمان میبره تا یک زبان را یاد بگیرم؟

کدام زبان برنامه‌نویسی در ایران بهتر است؟

و...

در ابتدا لازم است متوجه باشیم که اساساٌ زبان برنامه‌نویسی بهتر یا بدترِ مطلق نداریم، اما میتوان زبانِ مناسب برای یادگیری انتخاب کرد که قطعاً باید با ملاک‌های شخصی شما مغایرت نداشته باشد. 

توضیحاتی در مورد زبان‌های برنامه‌نویسی:

یک‌سری از زبان‌ها چندسکویی (CrossPlatform) هستند. به این معنی که می‌توان برای بسترهای متفاوتی برنامه‌‌نویسی کرد. مانند زبان برنامه‌نویسی جاوا (Java) که به کمک آن  می‌توان برای ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و وب برنامه‌نویسی کرد. ولی برنامه‌نویسی برای سیستم‌های مختلف به این سادگی‌ها هم نیست و تقریباً برای هر بستر (Platform) نیاز به مهارت‌ِ خاصی است.

یک‌سری اصول در اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی عمومیت دارند که معمولا در زبان‌های مختلف تفاوتی ناچیز دارند. مثلا شرط‌ در اکثر زبان‌ها وجود دارد. بنابراین اگر شما در ابتدای کار هستید رادوو به شما پیشنهاد می‌کند که ابتدا مقدمات کلی برنامه‌نویسی را یاد بگیرید و روی یک زبان خاص اصرار نداشته باشید.

بعضی از زبان‌ها متخص وب هستند مانند زبان برنامه‌نویسی PHP و بعضی مختص سیستم عاملی خاص.

چارچوب‌های برنامه نویسی با زبان برنامه‌نویسی متفاوت هستند و به اشتباه بعضی از چارچوب‌ها، زبان برنامه‌نویسی خطاب میشوند مانند ASP.Net

بررسی ویژگی‌های زبان‌های مختلف:

جاوا | Java

یک زبان برنامه‌نویسی چند منظوره است که در سال 1995 عرضه شد. جاوا یک زبان برنامه‌نویسیِ شیءگرا است و در سال 2015 میلادی جاوا محبوب‌ترین زبان نزد برنامه‌نویسان جهان شناخته شد. این زبان شبیه به ++C است اما مدل شیءگرایی آسان‌تری دارد و از قابلیت‌های سطح پایین کمتری پشتیبانی می‌کند. یکی از قابلیت‌های بنیادین جاوا این است که مدیریت حافظه را بطور خودکار انجام می‌دهد. ضریب اطمینان عملکرد برنامه‌های نوشته‌شده به این زبان نسبت به زبانهای نسل اول C بالا است. برنامه‌های جاوا به صورت بایت کد (کامپایل) می‌شوند و توسط JVM (ماشین مجازی جاوا) به کدهای ماشین تبدیل و اجرا می‌شوند. در صورت وجود JVM مانند سایر زبانهای مبتنی بر آن که وابسته به سیستم‌عامل خاصی نیستند برنامه های نوشته شده به جاوا بر روی هر نوع سیستم عامل و هرگونه وسیله ی الکترونیکی قابل اجرا می‌باشند.

بیش از 9 میلیون نفر در سراسر دنیا به این زبان برنامه نویسی می کنند که این خود نشان دهنده فضای مناسب برای این زبان و ت