آموزش رایگان صفر تا صد شبکه‌های عصبی کانولوشن


آموزش رایگان صفر تا صد شبکه‌های عصبی کانولوشن

الگوریتم های یادگیری عمیق، زیرمجموعه ای از الگوریتم های یادگیری ماشین هستند که هدف آنها کشف چندین سطح از بازنمودهای (نمایش)های توزیع شده، از داده ورودی است. اخیرا الگوریتم های یادگیری عمیق زیادی برای حل مسائل هوش مصنوعی سنتی ارائه شده اند.


امروز یک خبر خوب برای دوستداران هوش مصنوعی داریم. می‌خواهیم در سایت یک آموزش کامل و فارسی از شبکه‌های عصبی کانولوشن بگذاریم.

در ابتدا چند خط توضیح برای آشنایی با شبکه‌های کانولوشن خدمتتان عرض کنم:

شبکه های عصبی کانولوشن (CNN) یکی از مهمترین روش های یادگیری عمیق هستند که در آنها چندین لایه با روشی قدرتمند آموزش میبینند(۲۰) این روش بسیار کارآمد بوده و یکی از رایجترین روشها در کاربردهای مختلف بینایی کامپیوتر است. تصویر کلی یک معماری شبکه عصبی کانولوشن در شکل ۲ نمایش داده شده است . بطور کلی, یک شبکه CNN از سه لایه اصلی تشکیل میشود که عبارتند از : لایه کانولوشن, لایه Pooling و لایه تماما متصل. لایه های مختلف وظایف مختلفی را انجام میدهد. در شکل ۲ یک معماری کلی از شبکه عصبی کانولوشن برای دسته بندی تصاویر (۲۱) بصورت لایه به لایه نمایش داده شده است .در هر شبکه عصبی کانولوشن دو مرحله برای آموزش وجود دارد. مرحله feed forward و مرحله backpropagation یا پس انتشار .در مرحله اول تصویر ورودی به شبکه تغذیه میشود و این عمل چیزی جز ضرب نقطه ای بین ورودی و پارامترهای هر نورون و نهایتا اعمال عملیات کانولوشن در هر لایه نیست. سپس خروجی شبکه محاسبه میشود. در این جا به منظور تنظیم پارامترهای شبکه و یا به عبارت دیگر همان آموزش شبکه, از نتیجه خروجی جهت محاسبه میزان خطای شبکه استفاده میشود. برای اینکار خروجی شبکه را با استفاده از یک تابع خطا (loss function) با پاسخ صحیح مقایسه کرده و اینطور میزان خطا محاسبه میشود. در مرحله بعدی بر اساس میزان خطای محاسبه شده مرحله backpropagation آغاز میشود. در این مرحله گرادیانت هر پارامتر با توجه به قائده chain rule محاسبه میشود و تمامی پارامترها با توجه به تاثیری که بر خطای ایجاد شده در شبکه دارند تغییر پیدا میکنند. بعد از بروز آوری شدن پارامترها مرحله بعدی feed-forward شروع میشود. بعد از تکرار تعداد مناسبی از این مراحل آموزش شبکه پایان میابد.

 

دانلود آموزش کامل


آموزش رایگان صفر تا صد شبکه‌های عصبی کانولوشن
4.1/1
4.1
14
5
1

برای استفاده از تمامی امکانات وارد شوید

ارسال دیدگاه

دیدگاه ها