دی‌ان‌ان چیست؟ بهترین مدیریت محتوا برای توسعه‌دهندگان یا مشتری!؟


دی‌ان‌ان چیست؟ بهترین مدیریت محتوا برای توسعه‌دهندگان یا مشتری!؟

دی‌ان‌ان که قبلا با نام DotNetNuke شناخته می‌شد، یک سیستم مدیریت محتوا کد باز است که با ویژگی‌های منحصر به فرد خود و مقیاس پذیری بالا تبدیل به یکی از بهترین‌های مدیریت محتوا شده است. در ادامه مطلب شما را با دنیای دی‌ان‌ان آشنا خواهیم ساخت (اولین گام برای تبدیل شدن به یک طراح وب)


پیدایش دی‌ان‌ان:

در ژانویه ۲۰۰۲ مایکروسافت محصولی را عرضه کرد که یک نمونه از StarterKitهای کنونی بود و پرتال IBusSpy نام داشت. این بسته‌ها نمونه‌های کامل اما ساده‌ از یک برنامه بوده و هدف از ارائه آن کمک به برنامه‌نویسان جهت توسعه پروژه‌های شخصی خود بوده‌ است.

در دسامبر ۲۰۰۲ شاون واکر که یکی از اعضای PMIS بود، یک نسخه ویرایش شده از پرتال IBuySpy را به زبان VB.NET انتشار داد که توسط یک لینک در انجمن ASP.NET مایکروسافت ارسال شده بود و شامل امکانات متنوع تری نسبت به نسخه اصلی بود که مهترین آن ویژگی امکان ایجاد بیش از یک پرتال با بهره گیری از یک پایگاه داده بوده‌است.

طی گذشت یک هفته بعد از انتشار اولین نسخه این برنامه منتشر شد. که با استقبال بی نظیر توسعه دهندگان روبرو شد و هزاران نفر از برنامه نویسان این کد را دانلود نمودند. بعد از انتشار چند نسخه از این برنامه، نام برنامه به Dotnetnuke تغییر پیدا نمود. این نام برای این انتخاب شد که نمایش دهنده دو اصل مبتنی بودن این برنامه بر زبان DOTNET و پیروی از اصول و شرایط Nuke (سیستم‌های مدیریت محتوای کد باز) باشد.

در حال حاضر Dotnetnuke به عنوان یک پروژه کد باز به کمک یک تیم اختصاصی، گروه‌های حمایت کننده، بیش از 600٫000 هزار کاربر عضو و حمایت شرکت ماکروسافت مشغول فعالیت می‌باشد.

معماری دی‌ان‌ان:

در معماری پلت‌فرم دی‌ان‌ان، یک یا چند وب‌سایت در بالاترین سطح نرم‌افزار قابل ایجاد می‌باشد. هر سایت خود شامل چندین صفحه و هر صفحه شامل چندین برنامه کوچک (مثلا بلاگ) می‌باشد. این برنامه‌های کوچک که در اصطلاح ماژول نامیده می‌شوند ممکن است در چند صفحه از یک سایت یا سایت‌های دیگر استفاده شوند. بنابراین با یک بار نصب پلت‌فرم دی‌ان‌ان می‌توان به بی‌نهایت سایت با تعداد صفحات نامحدود و ماژول‌های درون آن ایجاد نمود.
دی‌ان‌ان به زبان برنامه‌نویسی #C و تحت چارچوب دات‌نت مایکروسافت نوشته شده است. بانک اطلاعاتی پیش‌فرض دی‌ان‌ان Microsoft SQL Server می‌باشد اگرچه قابلیت اتصال به سایر بانک‌های اطلاعاتی را دارد. پلت‌فرم دی‌ان‌ان بر روی وب استک مایکروسافت و در سرور شخصی یا سیستم ابری قابل اجرا می‌باشد.

بهترین مدیریت محتوا برای توسعه‌دهندگان یا مشتری!؟

یکی از مسائلی که در دی‌ان‌ان مطرح است پیچیدگی ماژول‌های بزرگ آن است که امکان تغییر در آنها به سادگی مقدور نیست که البته این مسئله به دلیل سبک طراحی این ماژول‌ها برای حق کپی‌رایت است.

حال این مسئله باعث این چالش می‌شود که تغییرات درخواستی مشتری برای استفاده از یک ماژول به چه شکلی قابل اجرا خواهد بود، در بیشتر مواقع مجبور به زیر پا گذاشتن استاندارد‌ها برای انجام این تغیرات خواهید بود.

حال آیا دات‌نت‌نیوک بهترین سیستم مدیریت محتوا برای توسعه‌دهنگان است؟

1- ساخت و پیاده سازی یک سیستم با دی‌ان‌ان بسیارسریع و قابل مقیاس پذیری است بنابراین یکی از ویژگی‌های مورد نیاز یک توسعه دهنده که سرعت پیاده سازی است مرتفع خواهد شد.

2- ویژگی بعدی استفاده از Drag&Drop در استفاده از محتوا می‌باشد که یک امکان بی‌نظیر است که دی‌ان‌ان را یک پله از حریفان خود بالاتر قرار می‌دهد و پشتیبانی مشتری را برای توسعه دهنده بهبود می‌بخشد.

3- یکی از ویژگی‌های بسیار جذاب در دی‌ان‌ان استفاده از ماژول‌هایی برای کدنویسی در محیط دی‌ان‌ان است. ماژول‌هایی از قبیل زیر

 Razor Module: برای نوشتن کدهایی با استفاده از زبان asp.net و استفاده از امکانات بی‌نظیر WebMatrix است که با وجود این ماژول هیچ محدودیتی برای شما در برنامه نویسی داخل این سیستم وجود نخواهد داشت.

HTML Module: این ماژول دومین ماژول برای کدزنی در دی‌ان‌ان است. که شما به سادگی میتوانید از زبان‌های HTML5, CSS3, JavaScipt در این ماژول استفاده کنید.

بنابر این توسعه دهندگان محدودیتی برای استفاده از کدهای از پیش نوشته شده خود در این سیستم ندارند که این موضوع برای توسعه دهندگان بسیار مهم است.

4- ویژگی دیگر ماژول‌ها و پوسته‌های بسیاری است که قابل استفاده در دی‌ان‌ان می‌باشند. که با استفاده از آنها سرعت کار یک توسعه‌دهنده به مراتب بالاتر می‌رود.

ویژگی‌های بسیاری در دی‌ان‌ان وجود دارد که از معرفی تک تک آنها در یک مطلب معذوریم مانند نقش‌ها، کوئری نویسی، ساخت ماژول، درون‌ریزی و برون‌ریزی ماژول و پرتال، مدیریت صفحه‌ها، مدیریت محتوای غیر رایگان، استفاده از چندین سایت و مدیریت یک پارچه تمامی آنها تنها با یک هاست، یک دی‌ان‌ان و یک دیتابیس و صدها ویژگی دیگر که این سیستم را یک سیستم ایده‌آل برای توسعه دهنده تبدیل می‌سازد.

آیا دات‌نت‌نیوک بهترین سیستم مدیریت محتوا برای مشتری هم خواهد بود؟

1- امنیت دات‌نت‌نیوک به لطف استفاده از معماری خاص برگرفته شده از webform و سیستم احراز هویت ویژه ماکروسافت و پشتیبانی شرکت بزرگی مانند ماکروسافت در شرایط مطلوبی است که حتی دی‌ان‌ان امنیت این سیستم را یکی از مهمترین ویژگی‌های آن می‌داند  که استفاده سیستم های دولتی، کارگزاری‌ها، بانک‌ها و... گویای این مسئله است، بنابراین مشتریان با خیال آسوده می‌توانند این سیستم را قبول کنند.

2- سرعت بالا آمدن سیستم و به اصطلاح لانچ شدن سایت در دی‌ان‌ان بسیار بالا بوده و زمان که برای مشتری از مهمترین مسائل در کسب و کار‌ها است با استفاده از این سیستم پوشش داده خواهد شد

3- استفاده از سیستم برای مشتری و کاربران معمولی بسیار تجربه خوبی را ارائه می‌دهد و امکان اعطای تمامی دسترسی‌ها به مشتری وجود دارد. 

و بسیاری از ویژگی‌های دیگر که مشتری قادر خواهد بود سال‌ها با یک سیستم پیاده سازی شده با DNN ادامه دهد، زیرا پایداری سیستم‌های بر پایه دی‌ان‌ان بسیار بالا است.

نسخه‌های تجاری (Evoq) و پلت‌فرم دی‌ان‌ان

نسخه‌های تجاری DNN که با نام Evoq - ایوک شناخته می‌شوند، بر پایه پلت‌فرم دات‌نت‌نیوک ساخته شده‌اند. این نسخه‌های تجاری با بهره‌گیری از سرویس‌های موجود در سیستم همچون سامانه امنیتی، مدیریت اعضاء، مدیریت فایل‌ها، ویرایشگر محتوا و همچنین برخورداری از افزونه‌های جدید شامل ماژول‌ها، پوسته، سرویس‌دهنده و پیکربندی سفارشی به وجود آمده‌

شروع کار با دی‌ان‌ان:

Dotnetnuke با مراجعه به سایت www.Dotnetnuke.com  قابل دریافت می‌باشد. جهت دانلود این برنامه شما می‌بایست درون سایت ثبت نام نموده و عضو آن شوید. به محض ثبت نام در سایت، نامه‌ای به آدرس پست الکترونیک شما که هنگام ثبت  نام وارد نموده‌اید ارسال می‌شود که شامل یک کد تصدیق می‌باشد. این کد برای اولین لاگین به سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از لاگین به سایت شما براحتی و با رفتن به صفحه دانلود قادر به دریافت برنام خواهید بود.

بعد از دریافت این برنامه حتی می‌توان اینگونه تصور نمود که حتی کاربرانی که هیچگونه مهارت برنامه نویسی ندارند، قادر به راه اندازی یک وب‌گاه کاملاً حرفه‌ای و پویا باشند.

آنها می‌توانند صفحات جدید ایجاد نموده و از ماژول‌های پیش فرض ارائه شده در پرتال  همچون Forum، Gallery، FeedBack، HTMLModule و ... جهت ارائه محتوا در سایت خود استفاده نمایند. نقش‌های امنیتی مختلفی را تعریف نموده، برای هر نقش خبرنامه ارسال نمایند و همچنین درون سایت خود بنرهای تبلیغاتی نمایش دهند، سایت خود را به موتورهای جستجو تعریف نمایند و یا ظاهر سایت خود را ویرایش نمایند.

به زودی آخرین نسخه دی‌ان‌ان هماهنگ شده با زبان فارسی و سری آموزش‌های اختصاصی دی‌ان‌ان در رادوو منتشر می‌شود که به موجب آن شما تبدیل به یک توسعه دهنده وب خواهید شد. با ما همراه باشید

 

StarterKit :StarterKitها نمونه برنامه‌هایی هستند که همراه سورس کامل ارائه شده تا چگونگی پیاده سازی یک فرایند خاص در برنامه نویسی را نمایش دهد

 


دی‌ان‌ان چیست؟ بهترین مدیریت محتوا برای توسعه‌دهندگان یا مشتری!؟
4.6/6
4.6
61
5
1

برای استفاده از تمامی امکانات وارد شوید

ارسال دیدگاه

دیدگاه ها