PHP یا ASP آیا واقعا مسئله این است!؟


PHP یا ASP آیا واقعا مسئله این است!؟

یکی از مسائلی که مدام در جمع توسعه دهندگان وب مطرح می‌شود تفاوت زبان ASP و PHP است. حال به بررسیِ تفاوت و بازارکارِ این دو زبان می‌پردازیم.. با رادوو همراه شوید.


پیشنهاد میکنیم اگر در ابتدای راه هستید ابتدا این دو مطلب را مطالعه کنید:

برنامه نویسی؛ حقوق، جایگاه و بازارکار یک برنامه نویس، حال و آینده 

شروع برنامه نویسی; انتخاب بهترین زبان مناسب برای من

گاها در بین برنامه نویسانِ وب این بحث با یکی از این جملات شروع می‌شود:

برنامه نویس PHP بیکار نمیمونه..

حقوق و جایگاه یک برنامه نویس ASP بهترهِ

زبان PHP سریع تر است و کارایی بهتری داره

با دانش .NET محیطی وسیع پیش رو داریم

برنامه نویسی با ASP سخت است. و...

ما به بررسی آخرین تکنولوژی در هر دو زبان پرداختیم و از لحاظ مختلفی این دو را مورد تست و بررسی قرار دادیم که نتیجه بدست آمده به شرح زیر است.

بازارکار ASP.Net بهتر است یا PHP:

همیشه در مورد بازار کار تلاش می‌شود که به بررسی بازار داخلی و خارجی بپردازیم. به همین دلیل تیم رادوو هر دو را مورد بررسی قرار داده است که نتیجه به شرح زیر است:

بازار کار داخلی برای PHP و ASP.Net:

در کشور خودمان میزان درخواست برای نیروی کار برای PHP از ASP.Net بیشتر است اما اگر فقط برنامه نویس .NET تحت این بررسی بود شرایط فرق می‌کرد. البته این بررسی نشان داد که کیفیت مشاغل ASP.Net در بیشتر مواقع بالاتر است.

بازار کار خارجی برای PHP و ASP.Net:

در بازار کار جهانی این دو اختلاف کمتری نسبت به هم دارند اما باز هم تقاضا برای نیروی PHP بالاتر است. و این بررسی نشان داد که بیشترِ شرکت‌هایی که تازه وارد بازار شده‌اند به سمت PHP گرایش دارند.

حقوق برنامه نویس PHP در مقایسه با ASP.Net:

در مورد حقوق به بررسی در ایران و در خارج از ایران پرداختیم که نتیجه به شرح زیر است:

 میانگین حقوق در ایران برای برنامه‌نویس ASP.Net بالاتر از PHP است. البته حقوق یک برنامه نویس ارتباط مستقیم با تجربه کاری و قدرت حل مسئله او دارد.

در خارج از ایران هم این موضوع صدق می‌کند و یک برنامه نویس .Net حقوق بالاتری نسبت به یک توسعه دهنده PHP دریافت می‌کند. و شرکت‌های ثروتمند بیشتر به سمت ASP گرایش دارند.

برنامه نویسی با ASP.NET ساده تر است یا PHP:

بعد از بررسی و تحقیق تیم رادوو به این نتیجه رسیدیم که شروع برنامه نویسی با PHP ساده‌تر از ASP.Net هست دلیل این موضوع بیشتر به پیچیدگی‌های چهارچوب دات‌نت و ساختار شی‌گرایی در این زبان است. البته زبان php سادگیِ خودش را یکی از ویژگیهای مثبت تلقی می‌کند که به نظر ما هم درست است. به هر حال شما برای شروع با asp.net زمان بیشتری نیاز دارید و البته نیاز به تمرکز بیشتری برای درک شی‌گرایی خواهید داشت، اما ثانیه‌ای از این زمان بیهوده نیست زیرا طیف وسیعی از دستگاه ها را پیش رو خواهید داشت، در صورتی که با شروع php سریعتر به هدف خواهید رسید و نیاز به کار با پیچیدگی‌های خاصی را نخواهید داشت و دنیای وب را در پیش رو دارید.

ابزارات توسعه برای کدام بهتر است:

برای زبان PHP ابزاراتِ مختلفی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید از این زبان استفاده کنید. در این زبان ابزارِ مشخصی وجود ندارد که مورد تایید همه باشد. یعنی بگویند این ابزار عالیه ولی من با این راحتم. که با بررسی در مورد بهترین ابزار برای PHP ما به یک ابزار مشخص نرسیدیم تنها دلیل آن هم کدباز بودن این زبان است. تحقیق ما نشان داد که یک برنامه نویس PHP برای ساخت یک پروژه از ابزاراتِ مختلفی برای توسعه، دیباگ، تست، بهینه سازی و... استفاده میکند.

برای زبان ASP.Net هم ابزارات مختلفی وجود دارد اما تحقیق ما نشان داد که اکثرا برنامه‌نویسان این زبان از ویژوال استودیو (Visual Studio) استفاده می‌کنند. ابزاری فوق‌العاده که مایکروسافت به خوبی طراحی کرده و نیازی وجود ندارد که یک برنامه نویس داشته باشد و این ابزار نتواند آن را برطرف کند.

پشتیبانی و توسعه و آینده زبان:

پشتیبانی و آینده این دو زبان هر یک به دلیلی کاملا مشخص است. البته در دنیای کامپیوتر هیچ چیز مطلق نیست و هر لحظه ممکن است یک تکنولوژی جدید همه‌ی پیشبینی‌ها را رد کند.

بر اساس امکانات و شرایط دنیای امروز PHP به دلیل متن‌باز بودن و داشتن هزاران توسعه دهنده پیشبینی میشود که همینطور روال وجود و توسعه خود را طی کند و در این راه مشکلی دیده نمیشود. از طرفی سرمایه‌گذاری مایکروسافت بر روی .Net و تعداد بالای توسعه دهندگان این زبان باعث می‌شود که این زبان هر روزه پیشرفت داشته باشد و تغییرِ نگرشِ مایکروسافت در آخرین ورژن دات‌نت حس مثبتی به توسعه دهندگان داده است و قطعا در آینده این زبان قدرتمندتر از امروز خواهد شد.

کارایی و بازده کدام بالاتر است:

ما هر دو زبان را بررسی بررسی کردیم. و متوجه شدیم این موضوع بسیار مهم است به همین دلیل مطلبی جداگانه در مورد آن در رادوو منتشر می‌شود.

به نظر شما کدام بازده‌ی بالاتری را دارد؟ PHP یا ASP.Net؟

سخن پایانی:

واقعا مسئله این نیست که کدام تکنولوژی بهتر است. یا کدام زبان قدرت بیشتری دارد، که البته هیچ جوابی برای این سوالات نیست. مهم این است که نیاز شما را کدام مرتفع میکند، هر زبان در شرایط گوناگون کارایی متفاوتی می‌تواند داشته باشد. اینکه یک پروژه با ASP پیاده سازی شود نشان بر امنیت بالای آن نیست و بلعکس، در کل مهمترین عامل شما هستید که کارایی، بازده، امنیت و... را در یک پروژه ایجاد می‌کنید نه ابزار شما.


PHP یا ASP آیا واقعا مسئله این است!؟
4.1/1
4.1
14
5
1

برای استفاده از تمامی امکانات وارد شوید

ارسال دیدگاه

دیدگاه ها

zarinfam

|

1396/5/3 -

سلام. من که قبلا جاوا کار کردم، به نظرتون به راحتی میتونم php یاد بگیرم ؟

پاسخ به این دیدگاه
انصراف

سلام، جاوا زبان بسیار قدرتمندی هست و پیشنهاد ما اینه که در صورت امکان جاوا را ادامه دهید اما اگر به هر دلیلی مجاب به یادگیریِ PHP هستید باید خدمتتون عرض کنم که شباهت زیادی این دو به هم ندارند ولی شما به راحتی می‌توانید این زبان را یاد بگیرید و مشکلی نداشته باشید.

مجید هوشیار | 1396/5/4 -