الکسا (Alexa) چیست و رتبه سایت چقدر اهمیت دارد؟


الکسا (Alexa) چیست و رتبه سایت چقدر اهمیت دارد؟

الکسا یک سرویس آنلاین است و وظیفه آن جمع‌آوری و تحلیل ترافیک وب است، الکسا رتبه‌بندی دامنه‌های اینترنت را براساس میزان بازدید ارائه میدهد. ما در این مطلب به بررسی موارد مهم در این رتبه‌بندی و اهمیت رتبه در الکسا میپردازیم. با رادوو همراه باشید.


الکسا (Alexa) از زیر مجموعه‌های شرکت آمازون (amazon) است. الکسا در اوایل سال ۱375 شروع به فعالیت کرد و از آن زمان تا کنون با رشد روزافزون دامنه فعالیت‌ها و خدمات خود در سطح اینترنت به‌عنوان یک منبع بسیار مهم از داده‌های وب‌سایت‌های اینترنتی شناخته می‌شود. رتبه الکسا را می‌توان بعد از پیج رنک گوگل یکی از مهمترین عوامل برای صاحبان وب‌سایت دانست.

نام این وبسایت برای ادای احترام به کتابخانه اسکندریه مصر به عنوان یکی از بزرگترین محل‌های دانش در مقابل اینکه دنیای اینترنت قابلیت تبدیل شدن به چنین محلی را دارد، انتخاب شده است.

در سال ۱۹۹۹ الکسا با ارزش ۲۵۰ میلیون دلار آمریکا توسط آمازون خریداری شد.

خدمات وب‌سایت الکسا 

  • وب‌سایت‌های برتر:

در این رتبه‌بندی ملاک ترافیک و آمار بازدید وبسایت است که برای نمایش این آمار از ۳ نوع فیلتر استفاده شده است: جهانی، کشوری و بر پایه موضوع خاص

  • مشخصات وب‌سایت‌ (Site Info):

الکسا طیف وسیعی از اطلاعات مربوط به یک وبسایت را دارا می‌باشد.

  • واتز هات (What’s Hot):

در این قسمت صفحات معروف اینترنت نمایش داده میشود که در هر 10 دقیقه  دوبار به روز می‌شود.

  • نوارابزار الکسا (The Alexa Toolbar):

نوارابزار الکسا تمامی امکانات این وبسایت را اختیار شما قرار میدهد.

  • برای دارندگان وب‌سایت (For Site Owners):

در این قسمت صاحبان وب‌سایت‌ها می‌توانند داده‌های وب‌گاه خود را در الکسا وارد نمایند یا ویرایش کنند. مهمترین قسمت این وب‌گاه رتبه بندی وب‌گاه‌ها بر اساس میزان بازدید است. در این رتبه بندی تنها تعداد بازدید از یک وب‌گاه تعیین کننده است.

تقلب در رتبه الکسا

باتوجه به اینکه بسیاری از مدیران سایت‌ها برای تبلیغ محصولات و وبسایت خود از رتبه و آمار الکسا برای انتخاب وبسایت تبلیغ کننده استفاده می‌کنند،چندین سال است که روش‌هایی برای افزایش دروغین رتبه الکسا به وجود آمده است، یکی از این روش ها پاپ‌آپ است که هرچند از رتبه سایت مبدأ می‌کاهد اما رتبه سایت تبلیغ شده را به شکل کاذب بهبود می‌بخشد.

در واقع باید همواره به موارد دیگری جز رتبه‌ی الکسا نیز مانند مدت زمان حضور کاربران اینترنتی در سایت توجه کرد. روشهایی مانند ارسال بازدید نیز در ایران مرسوم شده است که پنلی به کاربران داده می شود و به آنها بابت مشاهده سایت ها پول پرداخت می شود و این روش نیز به صورت کاذب و تقلبی رتبه سایت ها کاهش می دهد.

رتبه الکسا چقدر اهمیت دارد؟

واقعیت این است که آمار این سرویس الزاما دقیق و کاملا براساس واقعیت نیست و تا حدی مبتنی بر محاسباتی احتمالی و فرضی است.

به هر حال این رتبه‌بندی از عواملی است که شما را برای برنامه ریزی‌های پیش روی خود میتواند کمک کند. بارها پیش می‌آید که سایت در یک مدت کوتاه در الکسا رشد میکند که با بررسی موارد مختلف شما میتوانید نیاز‌های کاربران خود را درک کنید.

گاهی میتوانید رقیبان خود را در الکسا مورد بررسی قرار دهید و با اطلاعاتی که الکسا در اختیار شما قرار میدهد میتوانید به رشد کسب و کار اینترنتی خود کمک کنید.

مدت زمان لازم برای کسب رتبه الکسا (Alexa)

این مدت زمان ارتباط مستقیم با میزان بازدید کنندگان سایت دارد ولی معمولا بین یک تا سه ماه زمان میبرد که بدیهی است این زمان با بازدید بالای یک وبسایت کمتر و در شرایط بلعکس بیشتر شود.

تجربه نشان داده است که دامنه‌های .com سریعتر از دیگر دامنه‌ها به آمار الکسا اضافه میشوند. (افزوده شدن به رتبه‌بندی نه رشد در الکسا) 

چطور رتبه سایت در الکسا بهتر میشود

می‌توان گفت بهترین کار برای کسب رتبه بهتر در الکسا تلاش برای ارائه محتوای کابردی و بهینه شده برای موتور جستجوگر است. مجموعه اقدامات سئو بسیار در این روندِ بهبودِ رتبه نقش داشته و یکی از مهمترین عوامل در کنار محتوای غنی سایت میباشد. به این ترتیب هر چه که فعالیت شما در وب مستمر و با کیفیت باشد، الکسا نیز اهمیت بیشتری برایتان قائل خواهد شد.


  شما نیز از الکسا استفاده میکنید؟ آیا الکسا برای ارائه تجربه بهتر محتوایی به کاربر کمکی میکند؟


الکسا (Alexa) چیست و رتبه سایت چقدر اهمیت دارد؟
4.3/3
4.3
32
5
1

برای استفاده از تمامی امکانات وارد شوید

ارسال دیدگاه

دیدگاه ها